Snow Valley Skaters make a clean sweep in Smithers.

Snow Valley Skaters make a clean sweep in Smithers.

The coaches were very happy with the girls’ placings and many skaters achieved personal bests.

The Snow Valley Skaters were busy this last weekend attending the Kla How Ya competition in Smithers.

Coaches Cynthia Medeiros and Mikaela Carreiro travelled to the competition, with assistance from Prince Rupert’s Tamara Ward.

The coaches were very happy with the girls’ placings and many skaters achieved personal bests. The skaters from the club were also working on their routines for the Christmas Skating Gala that took place on Wednesday, December 13, in the Tamitik Arena.

The skaters are also looking forward to competing at the CNC Regional Championships in Prince George in January.

Results for the Kla How Ya are as follows:

Duelling Blades STAR 2/3 Creative: 1st – Olivia Feldhoff and 3rd – Olivia Baldo.

STAR 1 Creative: 3rd – Kate Lacasandile.

STAR 2/3 Field Moves: 1st – Olivia White and 3rd – Olivia Baldo.

STAR 1 Field Moves: 1st – Mary-Ella Christiansen and 3rd – Tessa Medeiros.

STAR 1 Spins: 1st – Tessa Medeiros.

STAR 2/3 Spins: 2nd – Olivia Feldhoff and 3rd – Serena Mueller.

STAR 1 Spins: 1st – Ashley Wright, 3rd – Mary-Ella Christiansen.

STAR 2/3 Jumps: 1st – Olivia Feldhoff, 2nd – Serena Mueller and 3rd – Ashley Wright.

Kla How Ya Bronze Interpretive: 1st – Lena Arlt-Dufresne, 3rd – Olivia Petersen.

Silver Interpretive: 3rd – Aliyah Goncalves.

Introductory Couples Interpretive: Silver – Dylan Gairdner/Hannah Hoffmann.

Bronze Couples Interpretive: 1st – Olivia Petersen/Sara Beam, 3rd – Bethany Kaberry/Olivia Feldhoff.

Gold Couples Interpretive: 1st – Aliyah Goncalves/Ava Galante, 2nd – Lena Arlt-Dufresne/Haddassah Hoffmann.

Pre-Introductory Interpretive: 3rd – Tessa Medeiros, 3rd – Hudson Medeiros.

Introductory Interpretive: Silver – Hannah Hoffman.

STAR 7 Women: 1st – Diana Mae Empinado.

STAR 1 Girls: Bronze – Kate Lacansdile, Silver – Savannah Boudreau, Bronze – Mary-Ella Christiansen.

STAR 2 Girls: Bronze – Camilla Rego, Bronze – Olivia Baldo, Bronze – Olivia White, Silver – Serena Mueller, Bronze – Micaela Pearson and Silver – Ashley Wright.

STAR 3 Girls: Silver – Dylan Gairdner, Silver – Camryn Pankhurst, Silver – Hannah Hoffman, Bronze – Rachel Riggs, Bronze – Bethany Kaberry and Bronze – Olivia Feldhoff.

SOLO DANCE STAR 2/3: Bronze – Ashley Wright.

STAR 5 Girls U13: 2nd – Olivia Petersen and 3rd – Sara Beam.

STAR 6 Ladies: 1st – Ava Galante, 2nd – Lena Arlt-Dufresne and 3rd – Haddassah Hoffmann.

Juvenile Ladies: 2nd – Aliyah Goncalves.

STAR 8 Women: 2nd – Diana Mae Empinado.

STAR 1 Quad Threat: Silver – Kate Lacansdile, Mary-Ella Christiansen and Gold – Savannah Boudreau.

STAR 2 Quad Threat: Silver – Camilla Rego, Gold – Olivia Baldo, Gold – Olivia White, Silver – Serena Muelleur and Silver – Ashley Wright.

STAR 3 Quad Threat: Silver – Hannah Hoffmann, Gold – Dylan Gardiner, Gold – Camryn Pankhurst, Silver – Rachel Riggs

STAR 2 Team Elements: Team 5 – Bronze – Olivia Baldo/Camilla Rego/Mary Ella Christiansen. Team 6 – Silver – Olivia White/Micaela Pearson

STAR 3 Team Element: Team 4 – Bronze – Dylan Gardiner/Rachel Riggs/Olivia Feldhoff/Hannah Hoffmann

STAR 5 Team Elements: Team 3 – Bronze Olivia Petersen/Sara Beam/Catherine DeGisi

STAR 7/8 Team Elements: Team 1 – Bronze – Lena Arlt-Dufresne/Aliyah Goncalves/Diana Empinado. Team 2 – Silver – Haddassah Hoffmann/Nina Gibaldi/Christine Ferreira/Ava Galante.

STAR 2 Elements: Bronze – Camilla Rego, Bronze – Olivia Baldo, Bronze – Olivia White, Bronze – Serena Mueller, Silver – Micaela Pearson, Merit – Savannah Boudreau and Bronze – Ashley Wright.

STAR 3 Elements: Silver – Hannah Hoffmann, Silver – Olivia Feldhoff.

STAR 5 Elements: 3rd – Olivia Petersen

STAR 6 Elements: 1st – Lena Arlt-Dufresne and 2nd – Haddassah Hoffman.

STAR 7/8 Elements: 2nd – Aliyah Goncalves and 3rd – Nina Gibaldi.